środa, 11 stycznia 2012

zadanie 6.

Oczywiście pierwszymi z badań jakie nasuwają się na myśl przy ryku wydawniczym są niezwykle szeroko komentowane badania Biblioteki Narodowej (strona zawiera też komentarze itp.),  ze względu na szeroki oddźwięk jakie te badania pozostawiły, nie będę ich omawiał.
Kolejnym znalezionym przeze mnie przykładem raportu jest niezwykle ciekawy raport, który może nie koncentruje się na badaniach dot. teraźniejszości, ale jednak takie badania zawiera w sobie, ze względu na swój temat. Są to Scenariusze przyszłości bibliotek, które oprócz określenia współczesnej funkcji bibliotek, koncentrują się głównie na zastosowaniu metody forsight, aby określić jak będzie wyglądała Polska biblioteka przyszłości : ).
Znalazłem też ciekawy raport Federation of European Publishers, organizacji zrzeszającej wydawców z całej Europy, określający ich współczesne miejsce w na dzisiejszym rynku jak i strategie na przyszłość.
Ciekawe wydają się też być dwa raporty odnośnie badań nad nową platformą jaką jest eBook (niestety, odnoszą się wyłącznie do Stanów Zjednoczonych, gdzie czytniki sprzedawane są w tym momencie najczęściej): raport pierwszy przygotowany przez Harris Interactice i drugi przygotowany przez Pew Reserach Center. Odnoszą się do tego samego tematu, ale drugi raport zawiera także informacje dot. sprzedaży tabletów (również czytnika eBook'ów). Wydają mi się ważne, choćby w zestawieniu z badaniami Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa. Bo może skoro następuje odwrót od nośników tradycyjnych, takich jak druk to jest to jedynie faza przejściowa ku zdigitalizowanemu czytelnictwu (brzmi strasznie). Wiem, że ten pogląd może wydawać się naiwny, ale jakoś obecną sytuację muszę sobie tłumaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz